informační měsíčník
 
HITRÁDIO VYSOČINA - ON-LINE
 
30.9.2008
Galerii osobností najdete U Raušů
Přelomovým rokem se stal rok 2005 pro majitele a hosty velkobítešské restaurace U Raušů.
Klikněte pro zvětšeníPohostinné zařízení, které se nachází v centru města a které je známé mimo jiné tím, že před ním najdete chodník hvězd slávy (populárních lidí z oblasti sportu a kultury), se totiž v posledních třech letech proměnilo i v galerii malujících osobností.

Někomu z návštěvníků penzionu či restaurace zabloudí oči na stěny s obrazy při čekání na objednané jídlo, nebo když popíjejí pivo, vychutnávají si kávu či jen tak vedou řeč s přáteli, někteří milovníci umění zajdou pouze na výstavu, aby se podívali, jakým způsobem se dále realizují ti, co profesionálními výtvarníky nejsou, ale v malování hledají další způsob sebevyjádření se.

Jiří Rauš, tamní podnikatel, popisuje zrod galerie takto: „Když mi v roce 2005 věnoval Karel Gott obraz Tokání hudbou, řekl jsem tehdy, že to bude zakládající obraz galerie.“ Stalo se tak při příležitosti pokládání jeho hvězdy do chodníku slávy. Zpěvák Karel Gott, neprodávající originály, kopii podepsal, a zvýraznil tím jakýsi křest velkobítešské galerie malujících osobností. Slavíkovy obrazy si v současnosti můžete prohlédnout i v salonku restaurace, kde je soustředěna přibližně polovina jeho děl, které zájemci obdivují či kriticky posuzují na putovní výstavě po celé České republice. Kdo vchází do restaurace U Raušů, uvidí dva zvětšené velkoformátové Gottovy obrazy hned po pravé straně.

„Postupně se sbírka galerie začala rozšiřovat. Ivan Mládek mi dal třeba tip na Ivo Pešáka ze své kapely. Ten nám letos věnoval obraz Géniové – na jedno plátno namaloval Leonarda da Vinci a Alberta Einstena.“ Sám autor přidal ke své myšlence nemožného setkání dvou výjimečných vysvětlení, proč použil tolik rukou: „Mnozí malíři obecně neradi malují ruce, protože jejich ztvárnění je dost složité. Chtěl jsem dokázat, že já se toho nebojím.“ Malující basista Banjo bandu Ivana Mládka vystavuje U Raušů ještě Komika – obraz Jiřího Wimmera. Jiří Krampol zase pojmenoval jedno ze svých výtvarných děl Karty nelžou, Marek Vašut fotoobraz, který vzbuzuje rozdílné emoce, nazval Tlama pekelná a komentoval jej takto: „Každý si pod ním může představit, co chce.“ Kristian Kodet, který patří mezi pravidelné hosty restaurace, má osud jiný oproti předchozím. Jeho otec i praotec byli sochaři, sám se netají tím, že malování je to, co ho drží při životě. Přispěl do galerie dílem, kterým se zdejší majitelé mohou pyšnit i po umělecké stránce. V zajetí lásky šedesátiletého výtvarníka vyvolává pocity hlubší a působivější, než se to daří těm ostatním. Profesionalita autorova přináší divákovi silnější zážitek – vyžaduje od něj i delší pozorování, aby barvy prostoupily jeho duši plně.

Prožitek slávy a zármutku zprostředkovává dílo místního autora – Ivana Hlinku s doutníkem namaloval Stanislav Horký. Návštěvníci si připomenou, legendárního hokejistu, slavného trenéra, jenž sestavoval v salonku restaurace U Raušů soupisku na olympijský turnaj před deseti lety v japonském Naganu.

Miroslav Pospíšil, velkobítešský malíř, vystavuje v galerii obraz Vlastimila Brodského, Miloslava Šimka a chystá ozdobit zdejší prostředí portrétem Radovana Lukavského, Miroslava Horníčka či Stelly Zázvorkové.

Obraz baviče Františka Ringo Čecha je zajímavý návodem na použití, který dodal sám autor. „Dvacet tisíc mil pod mořem slovy popsal a okomentoval Ringo Čech na papír formátu A4. Desítky různých postaviček a figurek to však vyžadují,“ vysvětluje Jiří Rauš.

Ti, kdo navštíví velkobítešskou restauraci, mohou kromě občerstvení objevit osobnosti na obrazech, ale také si je představit nejen za mikrofonem či ve studiu, ale také v ateliéru.

Kunsthistorici by některá z děl jistě zkritizovali, pro běžného diváka a gurmána jsou však vítaným zpestřením oběda nebo večeře.

Galerie malujících osobností je ale i výzvou pro ostatní restaurační a jiná zařízení, aby přemýšleli o tom, jak vlastní prostory vyzdobit. Vždyť každé podnikání umění jen a jen povýší.

***

„Když mi věnoval Karel Gott obraz Tokání hudbou, řekl jsem tehdy, že to bude zakládající obraz galerie.“ Jiří Rauš, podnikatel z Velké Bíteše

„Dělá mi radost, že se o darované obrazy můžu podělit s našimi hosty.“ Jiří Rauš, podnikatel z Velké Bíteše

Zdroj: zpravy.idnes.cz

29.9.2008
Áčko ztratilo body s posledním celkem tabulky ... Velká Bíteš - Herálec 0:0
FC Spartak Velká BítešVíce informací na www.fcvelkabites.com28.9.2008
22.9.2008 Se uskutečnilo setkání s občany s Josefem Novotným
V restauraci U Raušů proběhla beseda s občany Velké Bíteše.
Klikněte pro zvětšení Klikněte pro zvětšení26.9.2008
Áčko z venku poprvé bez bodu ... Nová Ves - Velká Bíteš 2:1 (1:0)
Nováček z Nové Vsi uštědřil našim druhou prohru v tomto soutěžním ročníku ...
FC Spartak Velká BítešNová Ves navázala na výhru z minulého týdne a ovládla další derby. Do vedení se domácí dostali po krásné přihrávce Šandery, kterou zužitkoval obstřelením Šuly nabíhající Havlík. Také ve druhé půli to byla Nová Ves, která diktovala tempo hry. A po hodině hry se snaha vyplatila podruhé, když se po standardce trefil hlavou Ondřejka. Velké Bíteši vykřesal jiskřičku naděje Hammer, který prošel středem hřiště a zavěsil. Závěrečný nápor hostů se ovšem nekonal.

Góly: 42. Havlík, 60. Ondřejka – 78. Hammer. Rozhodčí: Jurka.
ŽK: 3:4. Diváci: 150.
Poločas: 1:0.

Nová Ves: P. Novotný – J. Bureš, Pohanka, T. Novotný, Kubík – Krejčí, Ondřejka, Šandera (88. Mněcháček), Čech (72. P. Starý) – P. Bureš (83. Miluška), Havlík.
V. Bíteš: Šula – Vyskočil (58. Láznička), Blažek, Pohl, Horký (58. Škorpík) – Dvořák, Veselý, Němec, Antoš (82. Malý) – Hammer, Buchta. Nejlepší hráči: Ondřejka, Šandera – Antoš.

Velká Bíteš to na Novou Ves neumí
V okresním derby dvou účastníků krajského přeboru slavila domácí Nová Ves Hřiště v Nové Vsi je asi zakleté pro fotbalisty Velké Bíteše. Ti, i když v této sezoně předvádějí dobré výkony, na houževnatého nováčka nestačili a pokračují tak v matných výkonech s tímto soupeřem.
Svěřenci trenéra Nové Vsi Jana Nečase mají s Bíteší v krajském přeboru parádní bilanci. Před dvěma sezonami vyhráli oba vzájemné duely a letos v tom pokračují. Trenér Nečas musel řešit před utkáním jednu nepříjemnost. Ze sestavy mu vypadli dva klíčoví hráči. „Museli jsme se v zápase obejít bez kapitána Starého a tvůrce hry Novotného, oba odcestovali na dovolenou,“ vysvětlil kouč. Hráči, kteří oba absentéry zastoupili však předvedli velmi dobrý výkon. „Měl jsme z toho trochu obavy, ale kluci z lavičky je dokázali skvěle nahradit,“ pochvaloval si. Jeho týmu se podařilo potvrdit výhru z minulého kola, kdy uspěli na půdě Vrchoviny, ziskem tří bodů i v domácím prostředí. „Bíteš se od našeho posledního střetnutí hodně zlepšila, nebyl to jednoduchý zápas, ke konci za stavu 2:1 nás dostala pod tlak, myslím, že se fotbal musel divákům líbit,“ zhodnotil Nečas.
V kabině Velké Bíteše mají o důvodech, proč se jim proti Nové Vsi nedaří jasno. „Nevyhovuje nám jejich styl hry, hrají důrazně, tvrdě, moc nekombinují, spoléhají na nakopávané míče,“ vyjmenovává příčiny neúspěchu asistent trenéra Libor Bednář. Ten za svou hráčskou i trenérskou kariéru nepamatuje, že by někdy v Nové Vsi slavil výhru. „Bíteš tam snad nikdy nevyhrála, hrajeme technický fotbal a proto nám vyhovují spíše soupeři, kteří hrají jako my kombinačně,“ uzavřel Bednář.

Rozpis zápasů FC Velká Bíteš (PDF).

Zdroj: deník Vysočina

22.9.2008
Do říjnového Exitu připravujeme rozhovor s Katkou Božkovou.
Klikněte pro zvětšeníNapříklad o jejím návratu do týmu KP Brno..
/JR

22.9.2008
Bez komentáře...
Klikněte pro zvětšeníKlikněte pro zvětšeníKlikněte pro zvětšení


20.9.2008
Město Velká Bíteš bylo opět úspěšné - prodalo 12.500m2 za 707,- Kč/m2 včetně DPH!!!
Klikněte pro zvětšeníPřes nezájem o pozemky v průmyslové zóně u dálnice se Městu Velká Bíteš podařil úspěšný prodej.
Díky firmě Outulný a.s. se pozemky o výměře 12.500 m2 prodaly za 419,- Kč/m2 (to představuje navýšení od původní nabídky o celé 4,- Kč!). Firma Outulný a.s. ač jediný zájemce z ničeho nic, jen tak, přidala bonus: Dle informací starosty Báni získá Město Velká Bíteš díky smlouvě o spolupráci s touto firmou dílo v podobě parkoviště a chodníků o výměře 2.600m2 v hodnotě 2.600.000,- Kč do 31. 12. 2010. Dle některých zastupitelů je cena díla možná spíše 3.000.000,- Kč. Tato částka zřejmě není konečná, protože dle ing. Hovadíka zřejmě bude navýšena o DPH ve výši asi 600.000,- Kč. Podtrženo a sečteno 3.600.000,- Kč : 12.500m2 = 288,- Kč/m2, tedy celkem 419,- + 288,- = 707,- Kč/m2 včetně DPH!

Pozn.: Doufejme, že smlouva o spolupráci bude realizována uvnitř města pro potřeby občanů, a ne v průmyslové zóně OUTULNÝ Industry Park třeba navíc s tím, že údržbu převezmou bezplatně Technické služby města Velká Bíteš.
/JR

11.9.2008 aktualizováno (19.9.2008)
Betešský hode só tade!
/OH

15.9.2008 (aktualizováno 17.9.)
Bíteš vítala prezidenta
Václav Klaus Vzácné návštěvy se Velká Bíteš dočkala v pondělí 15. září. V rámci oslav 600. výročí povýšení na město zavítal do Bíteše prezident České republiky Václav Klaus.
Na náměstí se mu dostalo přijetí od členů Rady města, kteří byli oblečeni v dobových kostýmech. Velké Bíteši byla panem prezidentem symbolicky stvrzena městská práva. Po zhlédnutí představení národopisného souboru Bítešan převzal Václav Klaus čestné občanství města. Největší ohlas jak pana prezidenta, tak i přítomných stovek občanů si získala bítešská chasa, která i v deštivém počasí podala heroický výkon při náročné Moravské besedě.

Po programu na náměstí se prezident spolu s pozvanými hosty odebral na slavnostní oběd. Jako jeho účastník musím říct, že to pro mě byl veliký zážitek. Asi hodinu a půl trvající setkání při slavnostní tabuli proběhlo ve vřelé a přátelské atmosféře. Prezident ocenil Velkou Bíteš jako město, které má ducha a také přislíbil, že jako náš občan se do Bíteše ještě vrátí.

Fotky již teď ve fotogalerii.

/LK

16.9.2008
Áčko na hody vítězně!
Už to vypadalo na další remízu, vysvobození přišlo až s brankou kapitána Pelána ...
FC Spartak Velká BítešDo utkání lépe vstoupili hosté a bylo z toho několik nebezpečných skrumáží před branku Šuly. Naší defenzivě se i s trochou štěstí povedlo ubránit a začali jsme se probouzet i směrem do předu. Větší šanci jsme si ovšem nevytvořili. V druhé půli naši přitlačili na pilu a hrálo se prakticky pouze na půlce Třebíče. Našim se opět nedařilo v koncovce nebezpečně pálil Buchta, v dobré pozici trefil Dvořák pouze golmana hostů. Až deset minut před koncem vzal na sebe odpovědnost Pelán prošel přes 5 hráčů a uklidil míč do branky. V závěru se hosté do žádné šanci nedostali a nebýt nepřesných finálních přihrávek mohli naši ještě skóre navýšit. Skóre nakonec zůstalo 1:0 a připsali jsme si velice důležité tři body.

branka: Pelán
sestava: Šula- Vyskočil, Pohl, Pelán, Blažek- Antoš (85.Láznička), Dvořák, Němec, Veselý- Buchta (60. Pokorný), Hammer (90. Horký)

Rozpis zápasů FC Velká Bíteš (PDF).

Zdroj: fcvelkabites.com

11.9.2008
Fotbalová exhibice Bítešské staré gardy proti TÝMU RODÁKŮ
Klikněte pro zvětšeníKlikněte pro zvětšeníKlikněte pro zvětšeníKlikněte pro zvětšení

Pátek 12. září v 16:30, na fotbalovém stadionu ve Velké Bíteši.
Slavnostní výkop Báry Štěpánové, která o přestávce zazpívá. Dalším účinkujícím bude zpěvák Bob Frídl a o zpestření programu se postarají také mažoretky. Mezi fotbalisty se objeví i bratři Pospíšilové. Na našich fotografiích z období r. 1960 můžete zavzpomínat na naše bývalé fotbalisty.
/OH

10.9.2008
Říká se: „Kdo chce moc, nemá nic.“
Klikněte pro zvětšení Klikněte pro zvětšeníPři stavbě druhého retardéru u školy se zapomnělo na zkušenost s prvním a nestačilo jinde obvyklých 12,5 cm – 19 cm je přece víc! Tak tedy nezbývá nic jiného než se vrátit zpět na zem.Podívejte se jak to vypadá, když se jej snaží přejet autobus či kamion - již teď ve fotogalerii.
/HP

9.9.2008
Výtvarníci Bíteši
Klikněte pro zvětšeníSlavnostní vernisáží byla v pondělí 8. září v 17 hodin zahájena výstava bítešských výtvarníků věnovaná 600. výročí udělení plných městských práv Velké Bíteši.
Úvodní slovo pronesla Zora Krupičková, autorka mnohých obrázků a hlavně autorka myšlenky uspořádat tuto výstavu. Jsou zde k vidění obrazy širokého historického rozpětí - od známého Sekova plakátu až po sotva doschlé Setkání v čase Miroslava Pospíšila.
V druhé části vernisáže představili Mgr. Martin Štindl a RNDr. Josef Hájek nový Almanach Velké Bíteše. Přítomné pozdravil i PhDr. Karel Plocek, bývalý Bítešák, známý překladatel a psycholog a autor závěrečného oddlílu almanachu.
O hudební předěly se postarala nadějná bítešská klavíristka Jana Rambousková, v úvodní skladbě spolu s Petrou Velebovou a Otto Hasoněm.
Starosta Mgr. Miroslav Báňa spolu s místostarostkou JUDr. Alenou Malou předali první výtisky almanachu těm, kteří se podíleli na jeho tvorbě. Vernisáže se zúčastnil i senátor Novotný.

Fotky již teď ve fotogalerii.
/OH

9.9.2008
První hodový turnaj v mariáši
Klikněte pro zvětšení33 milovníků mariáše se sešlo v sobotu 6. září v devět ráno na Bowling baru, aby si dokázali, kdo je nejlepší.
Hrál se korunový mariáš ve třech. První čtyři hodinová kola se hrálo o body, v posledním, pátém kole už o peníze. Celý maraton trval do tří odpoledne.  Zvítězil Zdeněk Svoboda ml. náskokem  2 Kč před René Truhlíkem. Díky více než třiceti sponzorům byli téměř všichni odměněni zajímavými cenami.
Fotky již teď ve fotogalerii
/OH

8.9.2008
ACH TY KAMIONY !?
Klikněte pro zvětšeníKlikněte pro zvětšeníKlikněte pro zvětšení
8.9.2008
Áčko opět neudrželo vedení - Jaroměřice nad Rokytnou - Velká Bíteš 1:1 (1:1)
V této sezoně je to skoro již tradice ze čtyř zápasů, kdy se naši dostali do vedení dotáhli do vítězného konce jen jeden. Tentokrá přišli o body v závěru zápasu ...
FC Spartak Velká BítešPrvní půle přinesla hodně průměrnou podívanou. Domácí se vyskládali na svou polovinu a pouze čekali na rychlé brejky. Naši byli v první půli aktivnější a většinou se hrálo na polovině domácích. Větší šance k vidění nebyli, ve 26.minutě se po skvělé spolupráci Pokorného s Hammerem dostal druhý jmenovaný za obranu domácích a nedal brankáři domácích absolutně žádnou šanci - 0:1. Vypadalo to, že stejným rozdílem také první půle skončí, ale nestalo se tak. Po pravé straně utekl jeden z domácích hráčů a centrem našel ve vápně hlavu Chládka, který se nemýlil. Druhá půle také nepřinesla žádný zázračný fotbal. Naši se přizpůsobili hře domácích a začali pouze bez hlavě nakopávat. Což pro obranu domácích neznamenalo prakticky žádné nebezpečí, navíc nás domácí dostali pod tlak. V 53.minutě se opět přes obranu dostal Hammer bohužel ho při střele zatáhl za ruku domácí stoper a střela šla mimo a píšťalka rozhodčího zůstala němá. To bylo z naší strany na dlouhé minuty vše. Domácí hrozili hlavně ze standartních situací, s těmi si naši někdy i se štěstím dokázali poradit. V poslední minutě jsme měli snad největší šanci, Antoš zatáhl míč předložil ho na vápno Veselému ten obešel brankáře, ale jeho střelu vykopl obránce Jaroměřic z brankové čáry. Druhý poločas, který trenér Záboj označil za nejhorší v této sezoně tak gól nepřinesl. Znamená to tedy další bodík a již čtvrtou remízu v této sezoně.

Branky: 45. Chládek – 26. Hammer. Rozhodčí: Petřivý.

Jaroměřice n. R.: Kantor – Foltýn (46. Dusík), Svoboda, Urbánek, Pokorný – Vybíral, Chládek, Novotný, Krontorád – Kalay (79. Sova), Paul (87. Hanák).

V. Bíteš: Šula – Vyskočil, Pohl, Pelán, Blažek - Veselý, Dvořák (90. Horký), Němec, Antoš- Hammer (80. Láznička), Pokorný (58. Buchta)

Rozpis zápasů FC Velká Bíteš (PDF).

Zdroj: fcvelkabites.com

8.9.2008
Komedie DON QUIJOTE DE LA ANCHA.
Klikněte pro zvětšeníNavštívili jsme nejhranější autorskou komedii Boleslava Polívky DON QUIJOTE DE LA ANCHA.
Fotky již teď ve fotogalerii.


/JR

5.9.2008
Křižovatka bude po vleklé rekonstrukci  otevřena "v termínu".
Klikněte pro zvětšeníKřižovatkou budeme dle slov starosty jezdit od pondělí 8. 9. 2008. Takže bítešský termín "vše do hodů" bude úspěšně zvládnut.


/JR

5.9.2008
Jestřabí se dočkalo opravy silnice.
Klikněte pro zvětšeníKlikněte pro zvětšení Více informací v říjnovém exitu.

/JR

3.9.2008
Remíza s Bystřicí = další bodová ztráta
Stejně jako proti Hartvíkovicím jsme byli přesně 5 minut od vítězství! Soupeř dvakrát dotahoval naše vedení a pokaždé se mu to povedlo a velkou měrou s naší pomocí. V nadprůměrném zápase se oba týmy rozešli smírně ...

FC Spartak Velká BítešNaši zahrozili hned v 1.minutě, ale hlavička Buchty minula branku. V 5.minutě naši útočníci utekli obraně hostů, střelu Pokorného golman vyrazil pouze na hlavu Buchty, ten však ve vyložené pozici minul odkrytou branku. Naši se dočkali ve 20.minutě důrazný Dvořák nadvakrát překonal Trávníčka v brance Bystřice. Naši mohli prakticky po rozehrávce vedení navýšit hosté špatnou rozehrávkou nabídli obrovskou šanci Pokornému, ten však sám na brankáře pouze trefil nohu stojícího brankáře. Bystřice byla hodně rozhozená a o minutku později střílel nebezpečně dnes hodně agilní Dvořák. Hosté se poprvé osmělili až v 40.minutě, ale střela z dálky těsně minula vrhní tyč Šulovi branky. Kdyby první poločas skončil rozdílem tří branek nemohl se vůbec nikdo divit, jenže prokletí posledních zápasů - proměňování šancí stále trvá.

Hned po poločase nebezpečně napřáhl Veselý, ale golman krásnou ránu fantasticky vyrazil. Jinak úvod druhé půle stejně jako v zápase s Polnou naši zaspali. Hosté několikrát nebezpečně zahrozili, ani jeden z pokusů však mezi tři tyče nemířil. V 55.minutě se hostující hráč postavil k přímému kopu a na střelu přes zeď Šula nestačil- 1:1. Tempo hry údavali spíše hosté, naši se chtěli dostat k nebezpečným brejkům, jako v 61.minutě kdy nebezpečně střílel Pokorný, následná dorážka Veselého minula branku. O deset minut později se do dobré šance a velkého přečíslení dostali hosté, střelu z vápna naštěstí tečoval Pohl na roh. V 79.minutě se začali odehrávat snad nejzajímavější momenty zápasu. Nejdříve rozhodčí vymyslel pro hosty přímý kop, z následného centru hostující hráč trefil tyčku naší branky. O minutu později šel sám na branku Hammer, zvolil přihrávku na volného Pelána, ten ovšem prázdnou bránu netrefil. Aby toho nebylo málo o další minutku později se řítil sám na brankáře opět Hammer, ale tentokrát chladnokrevně zavěsil - 2:1. Hosté vrhli všechny síly do útoku. V 85.minutě jim však jeden z nejlepších mužů na hřišti Dvořák daroval branku jeho nepovedenou zpětnou přihrávku vystihl hostující hráč a vyrovnal. Byl to ovšem opět Dvořák, který mohl těsně před koncem rozhdonout po spolupráci s Hammerem jeho střele chyběli jen centimetry. Kvalitním a svižný zápas tak svého vítěze nepoznal.

branky: 20.Dvořák, 81.Hammer - 55., 85.

sestava: Šula- Vyskočil, Pohl, Pelán, Blažek- Antoš (56. Hammer), Dvořák, Němec, Veselý- Buchta (81. Horký), Pokorný

Rozpis zápasů FC Velká Bíteš (PDF).

Zdroj: fcvelkabites.com

1.9.2008
Krutá první porážka... Velká Bíteš - Polná 0:1 (0:0)
První letošní porážku nám uštědřila Polná. Určitě se však nedá tvrdit, že vyhrál lepší celek. Hosté nám uštědřili lekci v jednoduchosti a produktivitě ...
FC Spartak Velká BítešNaši nastoupili ve stejné sestavě jako v minulém zápase. První poločas přinesl spíše fotbalovou nudu a hru od vápna po vápno. Naši měli územní převahu, jenže prakticky za celý poločas pořádně brankáře nevyzkoušeli. Většina střel se k němu spíše dokutálela, jediným vážnějším ohrožením tak byla střela Dvořáka, z kterou si golman s problémy poradil. Druhý poločas začal v režii hostů. Jejich aktivita byla korunována zhruba v desáté minutě druhé půle, když Blažek ve vápně srazil hostujícího hráče a kopala se penalta. S tou si stejně jako před dvěma týdny Šula poradil, z následného vzruchu z bezprostřední blízkosti neúspěšný autor pokutového kopu přestřelil. Polná se ovšem přece jen dočkal z rychlého brejku střídající útočník překonal bezmocného Šulu. Naši vrhli všechny síly do útoku, jenže na zformavanou a hodně početnou obranu Polné jsme si nepřišli. Naši tak poprvé odešli ze hřiště bez bodu, prohru budou moct napravit v třetím domácím zápase v řadě proti týmu Bystřice.

sestava: Šula- Vyskočil, Pohl, Pelán, Blažek- Antoš, Dvořák (Hammer), Němec, Veselý- Buchta, Pokorný
Rozpis zápasů FC Velká Bíteš (PDF).

Zdroj: fcvelkabites.com

27.8.2008
Padlo deset kilo masa, vína nepočítaně...
Jak se v posledních několika letech stalo tradicí, trénovala bítešská chasa popíjení lahodného vinného nápoje na Pálavě v obci Pavlov.
Klikněte pro zvětšeníTakřka čtyři desítky chasníků v čele s rychtářem a rychtářkou – manželi Vlčkovými – odvezl autobus Student agency v sobotu 16. srpna do tamního kempu. Ještě před vlastní návštěvou sklípku si chasa dopřála něco sportovních aktivit a pořádně se nasytila – aby nikdo nepil na lačno, snědlo se před návštěvou sklípku celých deset kilo masa.

V družné přátelské atmosféře za zpěvu lidových písní pak Bítešští prožili nezapomenutelný večer – a někteří také ráno. Chasa děkuje firmám Student Agency, Sláma s.r.o., Jeřábkova pekárna.

Více v novém čísle EXIT162, které vychází v pondělí 1. září 2008.

Něco více o chase se můžete dozvědět na www.chasavelkabites.ic.cz

24.8.2008
Na Bíteš si nepřišli ani Hartvíkovice!
Bod před zápasem by bral asi každý, nakonec však naši odcházeli zklamaní. Ještě v 85.minutě to vypadalo na body tři ...
FC Spartak Velká BítešNaši se favorita soutěže vůbec nezalekli a hned ze začátku se zakousli do soupeře. Vrcholem toho byla 16.minuta- Buchta předložil míč na malé vápno Pokornému a ten do odkryté branky bez problémů skóroval a připsal si první trefu v novém dresu. Naši dál pokračovali aktivní hrou, hosté však nepůsobili dojmem týmu aspirujícího na postup. V druhé půli hosté od přehrady přidali na obrátkách, většina pokusů ovšem svůj cíl minula. Největší šanci našich spálil Buchta, který sice míč usměrnil do prázdné brány nedal mu však razanci a hostující obránce z brankové čáry míč vykopl. V dobré pozici byl také střídající Hammer, střela brankou neskončila díky pohotovému zákroku obránce, který si ovšem nejspíš pomohl faulem. V 87.minutě zatáhl míč Mičko dostal ho před branku a po velké trmě vrmě míč skončil na břevně a následně také na brankové čáře, do sítě ho dopravil až Pohl- 1:1. Vzhledem k průběhu zápasu si naši zasloužili zvítězit a za předvedenou hru si určitě zaslouží pochvalu.

statistiky (z webu hartal.cz)
střely na branku 7:3
střely mimo 8:10
rohy 5:8
ofsajdy 5:0
fauly 13:16
žk 3:4

sestava: Šula- Vyskočil, Pohl, Pelán, Blažek- Veselý (Lážnička), Němec, Dvořák, Antoš- Pokorný (Hammer), Buchta (Horký)

Rozpis zápasů FC Velká Bíteš (PDF).

Zdroj: fcvelkabites.com

21.8.2008
ITW Pronovia novou stavbu zrušila
Již na jednání Zastupitelstva města Velká Bíteš dne 6.8.2008 pan starosta oznámil, že firma ITW Pronovia ustupuje od svého záměru vybudovat novou výrobní halu v Průmyslové zóně Košíkov.
Klikněte pro zvětšeníZastupitelstvo tedy schválilo využít předkupní právo města k pozemku parc. č. 358/3 - orná půda o výměře 29645 m2 v k.ú. Košíkov a odkoupit tento pozemek od společnosti ITW Pronovia, s.r.o. za cenu 300,- Kč/m2.

Na mimořádném jednání zastupitelstva ve středu 20.8.2008 byla schválena smlouva o krátkodobém úvěru na zpětný nákup tohoto pozemku. Město má obrovskou šanci získat nemalé finance, které zoufale chybí v městské pokladně. Doufejme, že městští úředníci využijí všechny dostupné prostředky k úspěšnému prodeji tohoto atraktivního pozemku a že zisk bude efektivně použitý pro potřeby občanů Velké Bíteše.

Více v časopise EXIT 162 - nové číslo vychází 1.9.2008
/HP

19.8.2008
DOBRÝ BOD, ALE NAKONEC MOHLY BÝT I TŘI
Na zápase áčka jsem sice v neděli v Novém Městě nebyl, z kusých zpráv svých jednotlivých zdrojů se Vám ale pokusím alespoň v krátkosti přiblížit jeho průběh.
FC Spartak Velká Bíteš V první čtvthodině prý naši fotbalisté na trávníku v Novém Městě přežili svoji klinickou smrt. Domácí je přikovali k vlastní šestnáctce a jen obětavost našich ve spojení s potřebnou dávkou štěstí je uchránila od brankové pohromy.

Vrchovina skutečně zápas začala výborně a asi si i zasloužila svoji převahu gólově zužitkovat, nicméně nestalo se tak, a když domácí pohrdli i pokutovým kopem nařízeným za ruku L. Blažka, který V. Šula bravurním zákrokem zlikvidoval, poločasové skóre zůstalo 0:0.

Tu už na hřišti scházel Z. Veselý, který musel s největší pravděpodobností pro nevolnost odstoupit. Nahradil ho P. Antoš a předvedl velmi dobrý výkon, jeden z nejlepších mezi našimi hráči.

Ve druhé půli se obraz hry změnil. Domácí tlak postupně ustupoval a začali se prosazovat i naši, byť se do vyložených šancí nedostávali. S přibývajícím časem bylo také evidentní, že naši by bod za bezbrankovou remízu na rozdíl od domácích brali a do žádného zběsilého útočení se nepouštěli. Paradoxně to ale byli právě oni, kdo se nakonec mohl radovat z vítězství. To by ale R. Hammer ve vyložené pozici nedlouho před koncem zápasu nesměl přestřelit zcela odkrytou branku domácích! V kontextu této šance výsledná remíza 0:0 uspokojila nakonec i domácí.

Sestava našich: Šula – Vyskočil, Pohl, Pelán, Blažek – Veselý (13. Antoš), Němec, Dvořák, Buchta – Pokorný, Hammer
Dále střídali: Horký, Láznička
ČK: Vyskočil (druhá ŽK)

Rozpis zápasů FC Velká Bíteš (PDF).

Zdroj: fcvelkabites.com

18.8.2008
Co se nevešlo do Exitu162 Speciál
V letošním roce si připomínáme výročí 40 let po okupaci, a tehdy napsal pan Jaromír Kotík článek „O jednom pomníku na jednom náměstí“ (zdroj: Kronika Velké Bíteše)
Klikněte pro zvětšeníKlikněte pro zvětšeníKlikněte pro zvětšeníKlikněte pro zvětšeníJak to dopadlo s jeho zveřejněním si přečtěte sami. Nabízí se úvaha – jsou to doby dávno minulé, nebo jsme opravdu ještě před nedávnem něco podobného zažili?
/HP


 

18.8.2008
Výjezdní konzultace senátora Josefa Novotného
Klikněte pro zvětšeníVýjezdní konzultační hodiny senátora Josefa Novotného pro občany Velkobítešska se uskuteční v pondělí 8. září 2008 od 15:30 do 17:00 hodin na Městském úřadě ve Velké Bíteši./JR

15.8.2008
Bítešská míle v ČESKÉ KNIZE REKORDŮ
Pan Josef Zimovčák vytvořil český rekord a nejrychleji projel ve dvojci na historickém vysokém kole Bítešskou míli, která měří 600m.
Klikněte pro zvětšeníKlikněte pro zvětšeníKlikněte pro zvětšeníKlikněte pro zvětšeníKlikněte pro zvětšeníJejí trasa byla vytvořená u příležitosti oslav 600 let Velké Bíteše v historickém centru města. Po celou dobu rekordu jako spolujezdec jel jeho bratr Jiří Zimovčák. Rekord byl vytvořen 8. června 2008 v rámci Mistrovství republiky historických velocipédů a certifikát je od dnešního dne k vidění v Restauraci U Raušů.
/JR

12.8.2008
Taxikářka z Velké Bíteše oslavila 102 let - BLAHOPŘEJEME!
Stovky a ještě dvou let navrch se v neděli dožila Marie Cahová z Velké Bíteše. Oslavenkyni však už v pátek čekaly gratulace a oslava na radnici, na které si čiperná babička pořídila nové šaty.
Klikněte pro zvětšeníKlikněte pro zvětšeníKlikněte pro zvětšení „Syny mám dva, ale abych spočítala všechna vnoučata, pravnoučata a prapravnoučata, to po mně nechtějte,“ smála se jubilantka, která se i přes úctyhodný věk těší dobrému zdraví a žije v bítešském domově důchodců. Její starší syn nyní bydlí v Bíteši, mladší v Brně.

Marie Cahová o svého manžela přišla při bombardování v roce 1945 a potom zůstala sama se svými syny. „Nejdříve jsem byla v domácnosti a pak jsem „taxovala“. Pak už to nešlo, jednou to bylo v politice tak, pak zase jinak,“ prohlásila seniorka o své na ženu tehdy poněkud netypické taxikářské živnosti. Tu ve Velké Bíteši provozovala, dokud to podmínky dovolily.

Kromě přání všeho dobrého od přítomných hostů se bítešská rodačka Marie Cahová dočkala i poněkud zvláštního daru – bítešský starosta Miroslav Báňa jí mimo jiné předal symbolický klíč od budoucí bítešské odpočinkové. Právě v té se původně měla podle loňského přání oslavenkyně gratulace uskutečnit.

„Zahrada by měla být dokončena až na podzim, zatím vám předávám tento symbolický klíč, který jsem se pokusil natřít zlatou barvou. Doufám, že se pak v zahradě sejdeme a vy ji budete moci odemknout,“ prohlásil starosta při odevzdávání klíče.

Zdroj: www.denik.cz

10.8.2008
10.8.2008 - FC Spartak Velká Bíteš muži A - Jemnicko 4:2 (2:1)
Vítězná premiéra ošperkovaná čtyřmi góly. Do nové soutěže vstoupili naši nejen vynikajícím výkonem, ale také vítězstvím. Dvěma góly se blýsknul Tomáš Pelán, po jedné brance přidali Pohl a Buchta ...
FC Spartak Velká Bíteš Nová sezona přinesla také hodně změn v základní sestavě. Na pravém kraji obrany operoval Roman Vyskočil. Ve středu zálohy doplnil Němce Dvořák. Útok pak vytvořili Miroslav Buchta a Jiří Pokorný.

Naši byli od začátku aktivnější a snažili se hrou po zemi dostat do šancí. První vážnější možnost měl Pokorný, který po dlouhém autu trefil z úhlu hlavou břevno. V 24.minutě poprvé naši udeřili, roh Němce usměrnil do brány hlavou Jan Pohl - 1:0. Zatímco si soupeř v první půli větší šanci nevytvořil. V největší naší šanci přestřelil branku Dvořák. V druhé půli byla k vidění vyrovnaná hra, hosté se pokoušeli o vyrovnání větší šanci si ovšem nevytvořili. Naopak našim se povedlo zvýšit na 2:0, dlouhý míč za obranu stihnul doběhnout Antoš, který přihrávkou pod sebe naservíroval míč Buchtovi a ten se střelou k tyči nemýlil. Bohužel druhá branka jakoby naše uspela a nechali hrát soupeře. Tomu situace vyhovovala  a po rychlé narážečce středem hřiště musel poprvé lovit míč ze sítě také Šula. Hosty ovšem dokonale uzemnila střela Pelána ze 40metrů, která k překvapení úplně všech místo v síti za brankou skončila v síti v brance! Poté se ovšem hostující golman po střele Antoše vytáhl a vytlačil míč na roh. Další změna stavu na sebe nenechala dlouho čekat. Nejdříve se k zemi skácel Pohl, kterého chytla křeč. Soupeř toho dokonale využil a namísto zakopnutí míče podnikl rychlý útok nakonci něhož se opět třepotal míč za zády bezmocného Šuly. Definitivní rozhodnutí přinesla 88.minuta a hlavička kapitána Tomáše Pelána. Vstup do sezony tak vyšel našim hráčům na jedničku, v příštím kole míříme na hřiště Vrchoviny a byla by určitě škoda nedovést nějaký bod(y).

branky: Pelán 2, Pohl, Buchta
sestava: Šula - Vyskočil, Pohl, Pelán, Blažek- Antoš, Dvořák (Ivančík), Němec (Láznička), Veselý (Horký) - Pokorný, Buchta

Rozpis zápasů FC Velká Bíteš (PDF).

Zdroj: fcvelkabites.com
/MD

8.8.2008
JIRKA HUDLER DOVEZL STANLEY CUP NA MORAVU
Klikněte pro zvětšeníKlikněte pro zvětšeníKlikněte pro zvětšeníJIří Hudler po příletu z USA cestou do Vsetína na pravidelné zastávce v Restauraci U Raušů. Hráč vybojoval v dresu Detroitu Red Wings Stanley Cup, který včera představil ve Vsetíně, Olomouci a Prostějově.


/MD

7.8.2008
Rozsáhlý požár u Velké Bíteše
Klikněte pro zvětšeníKlikněte pro zvětšeníKlikněte pro zvětšeníKolem poledne došlo k rozsáhlému požáru obilí na poli u Velké Bíteše směrem ke Křoví vedle Bikosu. Požár dostali pod kontrolu hasičské sbory nejen z Velké Bíteše.

Foto: Ctibor Veleba
/MD

5.8.2008
NO NAME ve Stanovištích
První srpnový pátek se ve Stanovištích uskutečnil 5. ročník Rockové noci.
NO NAMEVečer moderoval Petr Holík (rádio Krokodýl) a na dvou podiích se vystřídalo několik kapel. Po desáté hodině večer vystoupila i kapela No name. V areálu nechyběl ani Petr Bende.
Více v dalším vydání Exitu162

Fotky již teď ve fotogalerii.
/MD

4.8.2008
Jednání Zastupitelstva města Velká Bíteš č. 19/08
Datum konání: středa, 6.8.2008 v 17 hodin v zasedací síni radnice
Program:
1. Zahájení
2. Schválení ověřovatelů zápisu
3. Schválení členů návrhové komise
4. Schválení programu jednání
5. Schválení smlouvy o přijetí krátkodobého úvěru*
6. Schválení smlouvy o dílo na akci "Inženýrské sítě a komunikace pro rodinné domy Velká Bíteš, ul. Jihlavská - I. etapa"
7. Stanovení cen stavebních pozemků pro stavby výše uvedených rodinných domů
8. Projednání nabytí a převodu nemovitostí
9. Rozšíření rozvojového plánu a akčního plánu města Velká Bíteš
10. Různé
11. Závěr
Pozn.: přítomní občané města mají možnost předkládat svá stanoviska k věcem, které jsou dány do programu jednání ZM ihned při jejich projednávání

*materiály k uvedenému bodu budou k dispozici až na vlastním jednání ZM
/OH

28.7.2008
Ve Velkém Meziříčí proběhly velkolepé oslavy 600 let
600. LET VMO tomto víkendu proběhly ve Vekém Meziříčí jedinečné dobové oslavy. Důvodem bylo získání plných městských práv před rovnými 600 lety.

Více na www.NovinyVM.cz.23.7.2008
Turnaj v basketbale mužů
V sobotu 19. července bojovaly týmy CHAOS, POSPA TEAM, FALCO TEAM a OSOVKA o poháry v turnaji v bítešské sportovní hale.
BASKETZaslouženě vyhrál tým OSOVKA, na druhém místě se umístil POSPA TEAM a na třetím FALCO TEAM. Nejlepším střelcem byl Pavel Buriánek z OSOVKy.

Fotky již teď ve fotogalerii.


/OH
17.7.2008
Dva mistři republiky z Velké Bíteše
Tři medaile přivezli Petr Ouředníček a MUDr. Zdeňka Ouředníčková z mistrovství republiky ve veslování v Račicích.
 Na mistrovství republiky ve veslování v Račicích 11. – 13.  července zvítězila v kategorii mužů do 23 let  osma s kormidelníkem, jejímž členem byl Petr Ouředníček. Mladíci ve stejné sestavě vybojovali stříbrnou medaili v kategorii seniorů, kde je předstihl pouze tým nominovaný na olympiádu v Pekingu. Bezprostředně po Račicích odjel Petr Ouředníček na mistrovství světa do Brandenburgu. Připomínáme, že Petr byl v únoru oceněn v anketě našeho časopisu jako Sportovec Velké Bíteše roku 2007.
Na stejné regatě vybojovala zlatou medaili v kategorii masters ženská osma s kormidelníkem, v níž veslovala MUDr. Zdeňka Ouředníčková, Petrova maminka, bývalá československá reprezentantka.
Fotky ze závodu žen najdete již teď ve fotogalerii, fotky ze závodu mužů i rozhovor uveřejníme po návratu Petra z mistrovství světa.
/OH

17.7.2008
Traktorfest na Rudě
2500 návštěvníků obdivovalo 13. července traktory u Rudy.
TRAKTOR FEST 2008 - RUDA Už podruhé pořádal Sbor dobrovolných hasičů z Rudy u Velkého Meziříčí Traktorfest - přehlídku různých traktorů, traktůrků a fréz domácí i tovární výroby. Atrakcemi byla jízda zručnosti i polygon, na němž závodníci zdolávali klády či uměle vytvořené kopce, soutěž o nejsilnější traktor, ale i jiná zápolení - například kutálení kulatého balíku slámy.  I pro děti byl připraven bohatý program.
Celým dnem provázel moderátorský tým Rádia Vysočina. Pořadatelé odvedli výbornou práci a návštěvníci odcházeli spokojeni. Za zmínku stojí, že pořadatelská obec má i včetně místní části pouze 340 obyvatel.

Více ve fotogalerii a zářijovém Exitu 162.
/OH

10.7.2008
Centrum kultury, sportu a zájmových činností Osová Bítýška
Klikněte pro zobrazení dokumentu
Sen o nové, moderní multifunkční hale v naší obci dojde naplnění... Více >>

2.7.2008
Pohotovost ve Velké Bíteši zůstává
Velká Bíteš - Dvanáct proti čtyřem. Tak dopadlo pondělní hlasování bítešského zastupitelstva ve prospěch zachování Lékařské služby první pomoci (LSPP).

A to i když zastupitelé v květnu rozhodli o jejím zrušení od 1. července s tím, že prioritní je úsilí o vznik stanoviště Rychlé lékařské pomoci (RLP). Pohotovost tedy ve městě zůstává, a to na dobu neurčitou.

>Zastupitelé o tom rozhodli pouhý den před jejím plánovaným zrušením. „Předchozí usnesení bylo revokováno. O vzniku stanoviště Rychlé lékařské pomoci se hovoří už řadu let, Bíteš je údajně mezi pěti městy, kde by mělo vzniknout, ale nic není na papíře, a tedy ani jisté,“ uvedla bítešská zastupitelka Hana Pöcklová.

„Většina zastupitelů se přiklání k výměně. Až bude ‚rychlá‘, bude možné zrušit pohotovost. Osobně bych ráda poděkovala těm, pro které je zdraví lidí přednější než finance. Necelých 40 tisíc měsíčně město nezruinuje,“ dodala zastupitelka.

S výsledkem hlasování naopak není spokojen bítešský starosta Miroslav Báňa, který zvedl ruku pro zrušení pohotovosti. „Čtyřiadvacetihodinová lékařská služba má logiku. Ale pohotovost funguje jenom v sobotu, v neděli a ve svátky od 10 do 18 hodin. Ztráta za první pololetí byla čtvrt milionu korun,“ uvedl Miroslav Báňa.

„Jednání o stanovišti Rychlé lékařské pomoci je plánováno už na příští rok. Nesouhlasím s tím, aby se dál udržoval tento zastaralý systém. Za jednu službu přišli čtyři lidé. To je jeden za dvě hodiny, a takový provoz je pro město velikosti Bíteše skutečně přepych,“ argumentoval Báňa.

ZDROJ: www.denik.cz
 
     
1.10. vyšel EXIT162
+ 4 strany navíc !!!
Klikněte pro zvětšení - obálka EXIT162 - září 2008 1.8.2008 Vyšel EXIT SPECIÁL 2008
Právě v prodeji na obvyklých místech nové číslo Exitu162 speciál, které vychází jako fotopublikace k 600. výročí udělení plných měst- ských práv Velké Bíteši.
Publikace vyšla v limitovaném počtu.
 
Řešíte problém s bydlením?
Velká Bíteš je dobrá adresa.
Doporučujeme: www.realityd1.cz

INZERCE:
Klikněte pro zvětšení
Klikněte pro zvětšení

Klikněte pro zvětšení

PARTNEŘI:
Klikněte pro zobrazení portálu Noviny Velké Meziříčí
Informačně - inzertní portál pro Velké Meziříčí a okolí.
Klikněte pro zobrazení portálu Noviny Velké Meziříčí
Aktuální informace z VM.
Klikněte pro zobrazení portálu Noviny Velké Meziříčí
 
EXIT 162 - tel. 724 782 162, inzerce 777 734 810  |  [email protected]